Wzory pism prawnych:
Witaj Sprzedawco! Możesz tutaj zapytać naszych prawników o rzeczy związane z Twoim sklepem :)
0 głosów
144 wizyt
w Regulamin sklepu przez użytkownika
Mamy darmową dostawę dla zamówień od 150 zł. Zdarza się, że klienci zwracają część produktów z zamówienia, co zmniejsza jego całościową wartość poniżej 150 zł. Takim klientom nie powinna dalej przysługiwać darmowa dostawa. Czy możemy obciążyć ich kosztami dostawy, które zapłaciliby przy zamówieniu poniżej kwoty uprawniającej do darmowej  dostawy?

Pozdrawiam

1 odpowiedź

0 głosów
przez użytkownika Ekspert Prokonsumencki.pl (26.7k)
Dzień dobry,

Jak wskazała nam ostatnio Komisja Europejska, "zakładając że konsumenci są w pełni i właściwie poinformowani, unijne reguły konsumenckie co do zasady nie zabraniają sprzedawcom oferowania konsumentom darmowej dostawy w sytuacji, w której łączna cena zakupionych produktów przekracza określoną kwotę, z założeniem, że konsument zostanie obciążany kosztami dostawy, jeżeli w wyniku częściowego odstąpienia od umowy, cena ostatecznie zapłacona będzie niższa od kwoty wymaganej do uzyskania darmowej dostawy. Zakładając, że sprzedawca zapewni konsumentom jasną i kompleksową informację o takiej praktyce handlowej przed zawarciem umowy, byłaby ona objęta ogólną zasadą swobody umów."

Zgodnie z tym stanowiskiem, mogą Państwo wymagać zapłaty kosztów przesyłki jeżeli po zwrocie części zamówienia jego pozostała wartość nie uprawnia do darmowej przesyłki. Warto zwrócić uwagę, że Komisja nie tylko potwierdza legalność opisanej praktyki, ale także formułuje pewne warunki, pod którymi jest to możliwe. Sprzedawca musi przed zawarciem umowy w jasny i wyczerpujący sposób poinformować konsumenta, że może obciążyć go kosztami przesyłki. Taka informacja może znaleźć się np. na etapie wyboru sposobu dostawy. Informacja o naliczeniu kosztów przesyłki oraz o potrąceniu dla danego zamówienia musi zostać wysłana do klienta co najmniej w wiadomości mailowej.

Pozdrawiamy

396 pytań

402 odpowiedzi

68 komentarzy

1.4k sprzedawców

Wsparcie Prawne Sprzedawcy to miejsce, w którym możesz bezpłatnie zadawać pytania naszym prawnikom, uzyskać pomoc i wsparcie.


Profesjonalne wzory pism dla Sprzedawców przygotowane przez prawników:


...