Wzory pism prawnych:
Witaj Sprzedawco! Możesz tutaj zapytać naszych prawników o rzeczy związane z Twoim sklepem :)
0 głosów
276 wizyt
w Zwrot towaru przez użytkownika

Jakie cechy muszą mieć produkty w moim sklepie internetowym żeby mogły zostać uznane za produkty na zamówienie, których nie można zwrócić?

Pozdrawiam

1 odpowiedź

0 głosów
przez użytkownika Ekspert Prokonsumencki.pl (26.7k)
Dzień dobry,

Jeżeli chodzi o orzecznictwo w zakresie produktów nieprefabrykowanych to niestety jest ono jeszcze dość ubogie. Jest jednak stanowisko Sądu Najwyższego, który wskazuje, że jeżeli produkt posiada wielu możliwych kombinacji wówczas w kilku parametrach do wyboru to można traktować go jako produkt nieprefabrykowany. W jednym z naszych artykułów staraliśmy się umówić bliżej ten temat: https://prokonsumencki.pl/blog/duza-ilosc-kombinacji-produktu-konsument-bedzie-mial-prawa-odstapienia-umowy-omawiamy-korzystne-dla-sprzedawcow-orzeczenie-dotyczace-nowej-ustawy-o-prawach-konsumenta. Jeżeli Pana produkty mają wiele możliwych kombinacji (tutaj faktycznie musi ich być wiele, kilka nie wystarczy) wówczas faktycznie można je uznać za produkty nieprefabrykowane, co do których nie przysługuje prawo odstąpienia od umowy. Istotne jest tutaj jednak to, aby taki produkt był także dobrze opisany. Sugeruję nie wpisywać tutaj wprost, że produkt nie podlega prawu odstąpienia od umowy, bo to może zostać niestety uznane za klauzule niedozwoloną, ale wskazać, że każdy produkt jest wykonany indywidualnie, według zamówień klienta i tworzony dopiero pod konkretnego klienta, po złożeniu zamówienia.

Wyroki sądów niestety nie są wiążące, ale bardzo często stanowią źródło rozpoznawania innych spraw (zwłaszcza wyroki Sądu Najwyższego).

Powyższe jednak nie zwalnia z obowiązku zawarcia pouczenia o prawie odstąpienia od umowy, gdyż jest to wymóg ustawowy i musi być zawsze spełniony. Brak tych zapisów będzie niestety brakiem spełnienia wymogów ustawowych, które są wskazane w ustawie o prawach konsumenta w art. 12. Chodzi tutaj głównie o to, aby uświadamiać konsumenta jakie prawo mu przysługują.

Pozdrawiamy

396 pytań

402 odpowiedzi

68 komentarzy

1.4k sprzedawców

Wsparcie Prawne Sprzedawcy to miejsce, w którym możesz bezpłatnie zadawać pytania naszym prawnikom, uzyskać pomoc i wsparcie.


Profesjonalne wzory pism dla Sprzedawców przygotowane przez prawników:


...