Wzory pism prawnych:
Witaj Sprzedawco! Możesz tutaj zapytać naszych prawników o rzeczy związane z Twoim sklepem :)
0 głosów
4.0k wizyt
w Inne przez użytkownika
Dzień dobry,

Klient zamówił towar,opłacił zamówienie przelewem i wybrał dostawę kurierem. Przesyłka wróciła do Sklepu, ponieważ klient nie odebrał paczki od kuriera (po nieudanej próbie doręczenia, paczka czekała regulaminową liczbę dni u przewoźnika, o czym klient był poinformowany, ale nikt po paczkę się nie zgłosił). Pomimo kontaktu mailowego z klientem i pytania czy chciałby aby zamówiony towar wysłano ponownie, czy też wolałby anulować zamówienie, nie otrzymaliśmy odpowiedzi. Jak w tej sytuacji powinien zachować się Sprzedawca? Czy powinien zwrócić Klientowi pieniądze?

Pozdrawiam!

1 odpowiedź

0 głosów
przez użytkownika Ekspert Prokonsumencki.pl (13.8k)

Szanowna Pani,


zgodnie z ustawą z dnia 30 maja 2014 roku o prawach konsumenta można przyjąć, że umowa sprzedaży jest zawierana już w momencie złożenia zamówienia na stronie sklepu. Dlatego należy pamiętać, że towar jest teraz własnością kupującego. 

W związku z tym, proszę się zastanowić co jest dla Pani bardziej opłacalne: odstąpić od umowy sprzedaży, czy jednak próbować dostarczyć towar kupującemu.

Jeżeli zdecyduje się Pani na drugą opcję, proszę na początek, do takiego klienta skierować pismo (najlepiej listem poleconym z potwierdzeniem odbioru, tzw. zwrotką, aby dysponować dowodem doręczenia) wzywające do wykonania umowy sprzedaży (tj. do odbioru danego towaru). Proszę w tym piśmie wyznaczyć kupującemu termin, np. 7-dniowy, po przekroczeniu którego obarczy Pani go kosztami przechowania towaru. Należy pamiętać, że wskazany przez Panią koszty przechowania były kosztami rzeczywistymi, aby uchronić się przed zarzutem arbitralności. W nauce prawa wskazuje się, że wysokość wynagrodzenia (w Pani przypadków kosztów) powinna więc zostać ustalona na podstawie kryterium wynagrodzenia faktycznie stosowanego najczęściej przez innych przechowawców na terenie, w miejscu, gdzie przechowawca wykonuje umowę i dla rzeczy danego rodzaju.[ Kopaczyńska-Pieczniak K. w: Kodeks cywilny. Komentarz. Tom III. Zobowiązania - część szczególna., LEX, 2014]. 

Zawsze możliwe jest, na podstawie art. 491 par. 1 Kodeksu Cywilnego, także po wyznaczeniu dodatkowego termin do wykonania umowy, odstąpienie od umowy. 

W razie jakichkolwiek dodatkowych pytań pozostaję do Pani dyspozycji.

396 pytań

402 odpowiedzi

68 komentarzy

1.4k sprzedawców

Wsparcie Prawne Sprzedawcy to miejsce, w którym możesz bezpłatnie zadawać pytania naszym prawnikom, uzyskać pomoc i wsparcie.


Profesjonalne wzory pism dla Sprzedawców przygotowane przez prawników:


...