Wzory pism prawnych:
Witaj Sprzedawco! Możesz tutaj zapytać naszych prawników o rzeczy związane z Twoim sklepem :)
0 głosów
503 wizyt
w Sprzedaż na Allegro przez użytkownika
Witam.

29 września kupiłam na Allegro  Deszczownicę panel prysznicowy z hydromasażem. Przesyłkę dostarczył kurier. Opakowanie było w porządku, więc nie sprawdziłam zawartości. Po rozpakowaniu wieczorem okazało się,że panel jest pęknięty. Następnego dnia powiadomiłam sprzedawcę o zaistniałej sytuacji.Sprzedający nie chce uznać reklamacji,bo nie sprawdziłam towaru przy kurierze. Zgłosiłam sprawę do firmy przewozowej i na drugi dzień po otrzymaniu towaru kurier sporządził protokół,w którym napisał,że przesyłka nie miała oznakowania „uwaga ostrożnie”, nie była w styropianie,a opakowanie jest nie uszkodzone. Proszę o informację co mogę zrobić i jakie prawo mi przysługuje.

Pozdrawiam.

1 odpowiedź

0 głosów
przez użytkownika Ekspert Prokonsumencki.pl (26.7k)
Szanowna Pani,

w obecnym porządku prawnym, brak protokołu czy też źle spisany protokół nie może być podstawą do odrzucenia reklamacji. Co więcej, ewentualny zapis uzależniający złożenie reklamacji od spisania protokołu szkody w obecności kuriera jest uznawany za klauzulę niedozwoloną.

Należy pamiętać, że to Sprzedawca odpowiada za niebezpieczeństwo przypadkowej utraty lub uszkodzenia towaru aż do momentu, w którym kupujący rzecz otrzyma. Z opisanego przez Panią stanu faktycznego wynika, że uszkodzenie powstało podczas transportu (lub nawet przed wydaniem towaru). Zgodnie z art. 548 §3 kc, według którego:

Jeżeli rzecz sprzedana ma zostać przesłana przez sprzedawcę kupującemu będącemu konsumentem, niebezpieczeństwo przypadkowej utraty lub uszkodzenia rzeczy przechodzi na kupującego z chwilą jej wydania kupującemu. Za wydanie rzeczy uważa się jej powierzenie przez sprzedawcę przewoźnikowi, jeżeli sprzedawca nie miał wpływu na wybór przewoźnika przez kupującego. Postanowienia mniej korzystne dla kupującego są nieważne.

Oczywiście, jak od każdej zasady istnieje jednak wyjątek, zgodnie z którym: Jeżeli konsument sam wybierze przewoźnika, ale co jest bardzo ważne, nie z opcji zaproponowanych przez sprzedawcę, wówczas odpowiedzialność za przesyłkę przechodzi na konsumenta już w momencie wydania przesyłki przewoźnikowi przez sprzedawcę.

Powyższe zapisy mają zastosowanie jednak w sytuacji,w której to po drugiej stronie występował przedsiębiorca, czyli jeśli nie kupowała Pani towaru od osoby fizycznej.

Pozdrawiamy,

Zespół Prokonsumencki.pl

396 pytań

402 odpowiedzi

68 komentarzy

1.4k sprzedawców

Wsparcie Prawne Sprzedawcy to miejsce, w którym możesz bezpłatnie zadawać pytania naszym prawnikom, uzyskać pomoc i wsparcie.


Profesjonalne wzory pism dla Sprzedawców przygotowane przez prawników:


...