Wzory pism prawnych:
Witaj Sprzedawco! Możesz tutaj zapytać naszych prawników o rzeczy związane z Twoim sklepem :)
+3 głosów
305 wizyt
w Zwrot towaru przez użytkownika
sprzedaje na allegro prowadzę jednoosobową działalność gospodarcza ostatnio pewien klient zakupił u mnie kilka rzeczy poprosił o fakturę ale ja faktur nie wystawiam tylko rachunki imienne nie jestem płatnikiem vat i mam problem kupujący w 10 dniu od zakupu przysłał mi informacje że odstępuje od umowy w terminie 10 dni czy ma do tego prawo  czy powinien odesłać mi towar ? ale kupujący towaru nie odsyła , upłynął termin 14 dni a towaru jak nie było tak niema czy w tej sytuacji muszę oddać mu pieniądze ?

kupujacy żąda odemnie zwrotu pieniędzy,co ja moge zrobić ?

1 odpowiedź

0 głosów
przez użytkownika Ekspert Prokonsumencki.pl (12.7k)

Odpowiedź jest w tym wypadku uzależniona od tego czy Klient jest konsumentem czy tym konsumentem nie jest. To, że klient zażądał faktury VAT sugeruje, że nie posiada statusu konsumenta - proszę to jednak jeszcze wyjaśnić (sprawdzając np. zakres działalności w rejestrze).

Prawo odstąpienia od umowy przysługuje tylko konsumentom, przedsiębiorcom bowiem ta ochrona nie przysługuje. Konsument ma prawo w ciągu 14 dni od odebrania przesyłki poinformować o odstąpieniu od umowy, nie musi od razu wysyłać towaru. Klient powinien zwrócić przesyłkę niezwłocznie, jednakże nie później niż 14 dni od dnia, w którym odstąpił od umowy. 

przez użytkownika (210)
Na jakiej zasadzie zatem towar mogą reklamować nie-konsumenci, tj. przedsiębiorcy kupujący "na fakturę"?
przez użytkownika Ekspert Prokonsumencki.pl (12.7k)
Jeżeli sprzedawca nie wyłączył lub nie ograniczył w takim wypadku prawa do reklamacji, to taki kupujący może reklamować towar w zasadzie tak samo jako konsument (z drobnymi różnicami). Szerzej o tym tutaj: https://prokonsumencki.pl/blog/reklamacja-towaru-przez-konsumenta-przed-i-po-25-grudnia-2014-roku-czyli-co-zmieni-nowa-ustawa-o-prawach-konsumenta/

Dodatkowo jeżeli została udzielona gwarancja, to taki klient może reklamować towar także na tej podstawie.

396 pytań

402 odpowiedzi

68 komentarzy

1.4k sprzedawców

Wsparcie Prawne Sprzedawcy to miejsce, w którym możesz bezpłatnie zadawać pytania naszym prawnikom, uzyskać pomoc i wsparcie.


Profesjonalne wzory pism dla Sprzedawców przygotowane przez prawników:


...