Wzory pism prawnych:
Witaj Sprzedawco! Możesz tutaj zapytać naszych prawników o rzeczy związane z Twoim sklepem :)
+2 głosów
907 wizyt
w Ustawa konsumencka przez użytkownika
Deklaracja CE i inne normy ROHS - czy importując produkty/ sprzedając wszystkie nasze produkty muszą to mieć? Co jak nie ma?

1 odpowiedź

0 głosów
przez użytkownika Ekspert Prokonsumencki.pl (12.7k)

Odnośnie Pańskiego zapytania dotyczącego oznakowania CE, to przede wszystkim należy wskazać, że dotyczy ono tylko niektórych grup wyrobów, między innymi: maszyn, sprzętu elektrycznego, zabawek, urządzeń ciśnieniowych i gazowych, sprzętu ochrony indywidualnej. Oznakowanie CE umieszcza się także na sprzęcie RTV i AGD, zabawkach, telefonach komórkowych, kosiarkach do trawy, wiertarkach, kaskach rowerowych, okularach przeciwsłonecznych itp

Przedsiębiorcy, którzy chcą wprowadzić produkt spoza terytorium Unii Europejskiej, krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Turcji muszą zadbać o to, aby ich produkty były zgodne z zasadniczymi wymaganiami zawartymi w dyrektywach dotyczących danego produktu. 

Oznakowanie CE jest niejako deklaracją producenta, że produkt spełnia wszystkie stosowane wymagania. Jeśli zaś Pan importuje towar, wówczas to na Pana przechodzi odpowiedzialność za dany produkt.  

Jeśli nie będzie miał Pan oznakowania CE na produktach importowanych, wówczas grożą Panu następujące sankcje: 

  1. Urząd celny - niedopuszczenie produktów do obrotu na terytorium UE
  2. Prezes UOKiK: kara w wysokości do 100.000 zł, nakaz wycofania produktu z rynku, nakaz odkupienia produktów od wszystkich nabywców za cenę, za jaką produkt został wcześniej sprzedany

Oprócz oznakowania CE, produkty wprowadzane na rynek Europejski muszą spełniać także wymogi RoHS. Dotyczy to produktów importowanych na teren Unii Europejskiej oraz produktów przeznaczonych do sprzedaży, które zostały wyprodukowane na terenie Unii (np. wielkogabarytowe urządzenia gospodarstwa domowego, małogabarytowe urządzenia gospodarstwa domowego, sprzęt IT i telekomunikacyjny, sprzęt oświetleniowy, urządzenia konsumenckie, przyrządy elektroniczne i elektryczne, zabawki, sprzęt rekreacyjny i sportowy, automaty)

Celem powyższej regulacji jest ograniczenie możliwości stosowania w produktach wielu substancji uznanych za szkodliwe (ołów, rtęć itp.) Wszelkie niezgodności związane z nieprzestrzeganiem wymogów nałożonych przez unijną dyrektywę mogą doprowadzić do nałożenia kar oraz do całkowitego wycofania produktu z rynku unijnego. 

396 pytań

402 odpowiedzi

68 komentarzy

1.4k sprzedawców

Wsparcie Prawne Sprzedawcy to miejsce, w którym możesz bezpłatnie zadawać pytania naszym prawnikom, uzyskać pomoc i wsparcie.


Profesjonalne wzory pism dla Sprzedawców przygotowane przez prawników:


...