Wzory pism prawnych:
Witaj Sprzedawco! Możesz tutaj zapytać naszych prawników o rzeczy związane z Twoim sklepem :)
0 głosów
195 wizyt
w Inne przez użytkownika
Dzień dobry.
Mam pytanie odnośnie nazwy, którą wymyśliłam dla swojego sklepu internetowego. Sklep będzie działał głównie w branży dziecięcej, więc chcę, aby jego nazwa utożsamiana była ze światem dziecięcym.
Problem w tym, że wcześniej na ten sam pomysł wpadła jakaś Agencja Artystyczna, masę przedszkoli z różnych stron kraju (publiczne, niepubliczne, jakie tylko). a do tego jest to też nazwa płyty z piosenkami.
Sprawdziłam w urzędzie patentowym i ta nazwa również pojawia się tam przynajmniej trzy razy.
Moje pytanie: czy fakt, że nazwa jest już tak popularna i używana przez różne branże związane bezpośrednio lub pośrednio z dziećmi, nie stanowi przeszkody prawnej w tym, aby pojawiła się kolejna jednostka o takiej nazwie. Mogę oczywiście użyć w nazwie na przykład myślnika, ale nie chciałabym.
Czy też fakt występowania nazwy pospolicie umożliwia jej zastosowanie bez żadnych konsekwencji prawnych dla mojej działalności.
Bardzo dziękuję za odpowiedź

1 odpowiedź

0 głosów
przez użytkownika Ekspert Prokonsumencki.pl (26.7k)
Dzień dobry,

Rzeczywiście rejestracja znaku towarowego nie powoduje automatycznie zakazu jego używania w innych branżach. W tym przypadku należałoby jednak zbadać bardziej szczegółowo, na jakie branże zostały zarejestrowane znaki towarowe o brzmieniu identycznym z nazwą wymyśloną przez Panią. Należałoby również sprawdzić bazy unijnych oraz międzynarodowych znaków towarowych. Natomiast jeżeli chodzi o pospolitość nazwy, zagadnienie to odnosi się do wygaśnięcia prawa do znaku towarowego ze względu na utratę przez niego zdolności odróżniającej. W opisanym przez Panią przypadku trudno jednak dojść do wniosku, że znak utracił zdolność odróżniającą. Ta kwestia wymaga jednak również bardziej szczegółowej analizy.

W razie zainteresowania szczegółową opinią prawną zachęcamy do kontaktu pod adresem: kontakt@prokonsumencki.pl

Pozdrawiamy

396 pytań

402 odpowiedzi

68 komentarzy

1.4k sprzedawców

Wsparcie Prawne Sprzedawcy to miejsce, w którym możesz bezpłatnie zadawać pytania naszym prawnikom, uzyskać pomoc i wsparcie.


Profesjonalne wzory pism dla Sprzedawców przygotowane przez prawników:


...