Wzory pism prawnych:
Witaj Sprzedawco! Możesz tutaj zapytać naszych prawników o rzeczy związane z Twoim sklepem :)
0 głosów
343 wizyt
w Ustawa konsumencka przez użytkownika
Witam

sprzedaje drogie rowery, w momencie składania zamówienia trzeba dopasować ramę i inne elementy do zwrotu i pod klienta. Po złożeniu zamówienia klient płaci zaliczkę i wtedy wysyłam zamówienie do producenta na konkretny rower.

Chciałbym się zabezpieczyć przed odstąpieniami od umowy bo taki przygotowany pod kogoś rower raczej ciężko będzie później sprzedać. Chciałbym chociaż wymusić zachowanie zaliczki.

1 odpowiedź

0 głosów
przez użytkownika Ekspert Prokonsumencki.pl (26.7k)
Dzień dobry,

zgodnie ze stanowiskiem Sądu Najwyższego, jeżeli produkt posiada wielu możliwych kombinacji wówczas w kilku parametrach do wyboru to można traktować go jako produkt nieprefabrykowany. W jednym z naszych artykułów staraliśmy się umówić bliżej ten temat: https://prokonsumencki.pl/blog/duza-ilosc-kombinacji-produktu-konsument-bedzie-mial-prawa-odstapienia-umowy-omawiamy-korzystne-dla-sprzedawcow-orzeczenie-dotyczace-nowej-ustawy-o-prawach-konsumenta.

Jeżeli dane produkty mają wiele możliwych kombinacji (tutaj faktycznie musi ich być wiele, kilka nie wystarczy) wówczas faktycznie można je uznać za produkty nieprefabrykowane, co do których nie przysługuje prawo odstąpienia od umowy. Na przykład w przypadku roweru, w który można dookreślić 3 cechy i w każdej są do wyboru 2 opcje, trudno będzie uznać że jest to produkt nieprefabrykowany. Natomiast jeżeli tych cech jak i konkretnych opcji do wyboru jest dużo więcej (jak np. tutaj: https://bikedepot.pl/pl/p/Ripmo-NX/1), mamy już lepszy argument, że ten produkt jest objęty wyjątkiem od prawa odstąpienia.

Istotne jest tutaj jednak to, aby taki produkt był także dobrze opisany. Sugeruję nie wpisywać tutaj wprost, że produkt nie podlega prawu odstąpienia od umowy, bo to może zostać niestety uznane za klauzulę niedozwoloną, ale wskazać, że każdy produkt jest wykonany indywidualnie, według zamówień klienta i tworzony dopiero pod konkretnego klienta, po złożeniu zamówienia.

Pozdrawiamy

396 pytań

402 odpowiedzi

68 komentarzy

1.4k sprzedawców

Wsparcie Prawne Sprzedawcy to miejsce, w którym możesz bezpłatnie zadawać pytania naszym prawnikom, uzyskać pomoc i wsparcie.


Profesjonalne wzory pism dla Sprzedawców przygotowane przez prawników:


...