Wzory pism prawnych:
Witaj Sprzedawco! Możesz tutaj zapytać naszych prawników o rzeczy związane z Twoim sklepem :)
+2 głosów
270 wizyt
w Zwrot towaru przez użytkownika (240)
Witam,

Klienci zazwyczaj zwracają najtańszym dla siebie sposobem dostawy, czyli list/paczka Poczty Polskiej.

Nie jestem w stanie zweryfikować co odbieram jeśli klient nie opłaci opcji sprawdzenia w placówce Poczty zawartości przesyłki (płatna ok. 5 PLN za co klientowi zwrócę pieniądze wraz ze zwrotem opłaty za towar).

Jeżeli opiszę w procedurze zwrotów jaka opcja nadania jest obowiązkowa (wspomniana inspekcja zawartości) i w potwierdzeniu otrzymania odstąpienia od umowy wysyłanym do klienta zawrę procedurę zwrotu, to czy wolno mi odmówić przyjęcia przesyłki, która nie ma wykupionej opcji inspekcji zawartości (czy nie będę musial klientowi zapłacić za koszty odrzuconej przesyłki)?

Piszę o tym, gdyż zdarzyło mi się otrzymać w zwrocie potłuczony kubek. Nie było otwierania przesyłki przy świadku (kurier/pracownik poczty), więc zwróciłem klientowi pieniądze, gdyż było to tylko moje słowo, przeciwko jego słowu.

Pozdrawiam.

1 odpowiedź

0 głosów
przez użytkownika Ekspert Prokonsumencki.pl (12.7k)
Nie można klientowi narzucić sposobu zwrotu. Oczywiście jest on obowiązany dokonać zwrotu w taki sposób aby przesyłka dotarła do Pani kompletna i bezpieczna.

Odnośnie do poczty to może Pani sprawdzić przesyłkę zaraz po odbiorze - najlepiej jeszcze przy okienku i w razie ew. uszkodzeń proszę żądać spisania protokołu szkody - pracownik poczty ma obowiązek sporządzić taki protokół na Pani żądanie. Następnie proszę złożyć reklamację na poczcie.
przez użytkownika (240)
Spróbowałem właśnie tak zrobić, ale pracownik poczty poinformował mnie, że bez wcześniej opłaconej opcji "Sprawdzenie zawartości" niczego nie poświadczy.
przez użytkownika Ekspert Prokonsumencki.pl (12.7k)
Polecamy w takim wypadku wezwanie kierowniczki i złożenie oficjalnej skargi.  Prawo pocztowe jest tutaj ponad wewnętrznymi regulacjami poczty.

396 pytań

402 odpowiedzi

68 komentarzy

1.4k sprzedawców

Wsparcie Prawne Sprzedawcy to miejsce, w którym możesz bezpłatnie zadawać pytania naszym prawnikom, uzyskać pomoc i wsparcie.


Profesjonalne wzory pism dla Sprzedawców przygotowane przez prawników:


...