Wzory pism prawnych:
Witaj Sprzedawco! Możesz tutaj zapytać naszych prawników o rzeczy związane z Twoim sklepem :)
+2 głosów
2.3k wizyt
w Zwrot towaru przez użytkownika

Witam,

mam pytanie dotyczące :

Art. 38 ustawy o prawach konsumenta

Prawo odstąpienia od umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa lub na odległość nie przysługuje konsumentowi w odniesieniu do umów:

3) w której przedmiotem świadczenia jest rzecz nieprefabrykowana, wyprodukowana według specyfikacji konsumenta lub służąca zaspokojeniu jego zindywidualizowanych potrzeb;

 

Chciałbym uściślić czy towar w postaci tkanin ucinanych pod wymiar jest towarem "nieprefabrykowanym" lub "służącym zaspokojeniu indydidualnych potrzeb konsumenta".

Można tu wyróżnić 2 podejścia:

a) W sklepie internetowym klient może ręcznie wpisać wymiar (np. 0.4 mb - nie ma konieczności kupna np. 0.5mb czy wielokrotności)

b) W sklepie internetowym klient może kupić wielokrotność 0.5mb tkaniny, ale kupując 1mb itp. towar będzie wysyłany w 1 kawałku.

W pierwszym z nich sprzedawca ma problem bo Klient może zamówić zarówno "równy" wymiar np. 1mb, jak i 0.4mb, gdzie w tym drugim przypadku ciężko będzie znaleźć Klienta ponownie.

W drugim przypadku jak kilku klientów kupi 1mb, to ostatecznie może być problem ze sprzedażą ponownie dla klienta np. 3mb w kawałku (bo wszystko będzie pocięte).

Również w przypadku artykułów pasmanteryjnych będzie podobny problem - ktoś kupuje gumę 1mb lub 1.20mb - ale jest to produkt odcinany z pełnej szpuli.

 

Proszę o informację czy można uznać, że taka sprzedaż jest wyłączona z prawa odstąpienia przez konsumenta.

Pozdrawiam

1 odpowiedź

0 głosów
przez użytkownika Ekspert Prokonsumencki.pl (13.8k)

Naszym zdaniem w obu przypadkach może mieć zastosowanie wskazany wyjątek. Proszę jednak pamiętać, że dopóki nie będzie w tej kwestii jednoznacznego stanowiska UOKiK lub orzecznictwa sądów, to trudno wskazać 100 % odpowiedź. Naszym jednak zdaniem jest więcej argumentów za zastosowaniem w takim wypadku wskazanego wyjątku. Dla przykładu - w samej dyrektywie konsumenckiej jako przykład wskazano zasłony wykonane na zamówienie (na podstawie tej dyrektywy wydana polską ustawę o prawach konsumenta).

W tym temacie pisaliśmy już tutaj:

https://prokonsumencki.pl/blog/wyjatki-od-prawa-odstapienia-od-umowy-od-25-grudnia-2014-roku-zgodnie-z-nowa-ustawa-o-prawach-konsumenta/

Dodatkowo warto zapoznać się z korzystnym orzeczeniem, ale w trochę innym stanie faktycznym:

https://prokonsumencki.pl/blog/duza-ilosc-kombinacji-produktu-konsument-bedzie-mial-prawa-odstapienia-umowy-omawiamy-korzystne-dla-sprzedawcow-orzeczenie-dotyczace-nowej-ustawy-o-prawach-konsumenta/

396 pytań

402 odpowiedzi

68 komentarzy

1.4k sprzedawców

Wsparcie Prawne Sprzedawcy to miejsce, w którym możesz bezpłatnie zadawać pytania naszym prawnikom, uzyskać pomoc i wsparcie.


Profesjonalne wzory pism dla Sprzedawców przygotowane przez prawników:


...